Praca na wysokości zawsze jest zajęciem niebezpiecznym, a wszelkie obowiązki wykonywane na podnośniku wymagają od pracownika przeszkolenia i uprawnień. Nie bez znaczenia są także warunki środowiskowe oraz wszystkie zmienne, jakie operator zwyżki zastanie w miejscu.
Jaka praca jest pracą na wysokości?
Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r. każda praca, która wykonywana jest na wysokości powyżej 1 metra od poziomu gruntu, jest pracą na wysokości. Prace te wykonuje się na drabinie, rusztowaniu, konstrukcji budowlanej albo na zwyżce. Możemy sobie z tego ne zdawać sprawy, ale już wejście na krzesło może być pracą na wysokości w dodatku niezgodne z BHP.
Jak unikać wypadków?
Nawet praca na nieznacznej wysokości może być niebezpieczna dla pracownika i prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie planowanie i wyczulenie wszystkich pracowników na wszelkie zagrożenia, których nigdy nie można lekceważyć. Jeśli tylko praca może być wykonywana z użyciem podnośników, lepiej zrezygnować z rusztowań czy z drabiny, bo te nie są tak stabilne i pewne, jak nowoczesna, serwisowana maszyna. Przeszkoleni, zabezpieczeni sprzętem pracownicy, którzy mają dostęp do wszechstronnych urządzeń, mogą bezpieczniej i sprawniej wykonać nawet najtrudniejsze prace na wysokości. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego podnośnika, dowiesz się tutaj.
Pożądane cechy operatora zwyżki
Osoba dopuszczona do pracy na wysokości powinna wyróżniać się konkretnymi cechami charakteru, dzięki czemu bezpieczniej dla siebie i innych wykona powierzone zadania. Nie powinna między innymi odczuwać lęku wysokości. Zachowanie zimnej krwi, opanowanie i odpowiedzialność zmniejszają ryzyko podjęcia niebezpiecznych decyzji. Kiedy prace wykonywane są w grupie, pracownik powinien umieć dobrze współpracować w zespole i musi być osobą komunikatywną.
Odpowiednie uprawnienia pracownika
Do pracy na zwyżce nie wolno dopuścić osoby, która nie posiada odpowiednich uprawnień i dokumentów. Niezbędne jest zaświadczenie lekarskie, które dopuszcza pracę na wysokościach. Operator podnośnika musi być osobą pełnoletnią i musi ukończyć szkolenie nadzorowane przez Urząd Dozoru Technicznego. Szkolenie takie, zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, kończy się egzaminem państwowym, co potwierdza certyfikat. Wszyscy pracownicy obsługujący zwyżki i pracujący w ich pobliżu muszą posiadać niezbędne środki ochrony indywidualnej, takie jak kaski, obuwie ochronne, rękawice, kamizelki odblaskowe.
Dobra organizacja pracy na wysokości
Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa pracy jest organizowanie jej według zasad BHP. Pracownicy muszą poznać dokładną instrukcję używania środków zabezpieczających i powinni być nadzorowani podczas wykonywania prac. Stosowane muszą być bariery i osłony, oznaczenia i zabezpieczenia terenu pracy. Praca powinna być odpowiednio podzielona między wykwalifikowanych pracowników, kolejność działań sprecyzowana i przestrzegana. Niezbędna bywa także lista niebezpieczeństw i ocena ryzyka, która ułatwia dobranie odpowiednich środków ochrony.