Fotowoltaika to branża, która w Polsce rozwija się w tempie błyskawicznym. Rosnące ceny prądu mobilizują właścicieli firm i domów do tego, by montować na dachu panele. Dzięki nim można pozyskiwać praktycznie bezpłatny prąd. Jest to trend nie tylko oszczędny, ale także ekologiczny. Wiele prac związanych z panelami można wykonać  przy pomocy podnośnika. Zwyżka zwiększa bezpieczeństwo i pozwala monterom na dotarcie nawet na wysoko położony dach.

Zalety fotowoltaiki

Montaż paneli i urządzeń, które przetwarzają prąd, jest kosztowny, ale opłacalny. Zakup fotowoltaiki szybko się zwraca, a energię wyprodukowaną podczas słonecznej wiosny i lata można w 80% zużyć w ciągu roku. Jeśli poniesiesz pierwsze koszty, już po kilku tygodniach zauważysz, że rachunki z elektrowni znacząco się obniżyły. A biorąc pod uwagę to, że z paneli można korzystać nawet przez 20-30 lat, jest to naprawdę świetne rozwiązanie, zwłaszcza w domach, w których zużywa się dużo energii. Panele są przyjazne dla środowiska, nie generują żadnych szkodliwych substancji, ograniczają emisję gazów cieplarnianych. Z paneli można zasilać nowoczesne pompy grzewcze, które także nie generują żadnych toksycznych substancji.

Montaż paneli dla wykwalifikowanych fachowców nie jest problemem. Jeśli firma monterska korzysta z podnośnika koszowego, nie trzeba ustawiać żadnych rusztowań i martwić się o dostęp do dachu. Podnośnik dostarczy na dach elementy instalacji, narzędzia i samych monterów. Profesjonalny montaż odbywa się bardzo szybko, nawet w kilka godzin, jeśli dach ma odpowiednie pochylenie i nie trzeba stawiać na nim żadnych dodatkowych stelaży.

Przed przystąpieniem do prac na wysokości

To, czy w pracach da się wykorzystać podnośnik, zależy od otoczenia domu. Zanim ekipa monterów zdecyduje się na ustawienie zwyżki, powinna dokonać wizji lokalnej. Pojazd musi swobodnie dojechać do miejsca prac, podłoże musi być stabilne, a ewentualne przeszkody usunięte. W większości przypadków jednak podnośnik koszowy, z łamanym lub wysuwanym ramieniem, spełnia swoje zadanie. Szybko i sprawnie transportuje na dach pracowników z narzędziami oraz elementami instalacji fotowoltaicznej. Niektóre ekipy monterskie nie wyobrażają sobie przeprowadzania prac w inny sposób jak właśnie z pomocą zwyżki. Podnośnik pomaga dotrzeć do każdego punktu na dachu i można korygować jego położenie. Przemieszcza się i wysuwa ramię na znaczne odległości.

Jak wyglądają prace z podnośnikiem?

Kiedy przychodzi czas na montaż paneli, na miejscu pojawia się podnośnik razem z operatorem. Do kosza można włożyć wszelkie elementy, które muszą pojawić się na dachu: panele, narzędzia, zabezpieczenia. Są one transportowane razem z pracownikami na górę. Kosz można wielokrotnie unosić i ściągać na dół, dlatego transport przebiega sprawnie. Kiedy montaż jest skończony, pracownicy także w koszu zjeżdżają na ziemię. Zwyżki nie tylko wykorzystywane są podczas montażu, ale również do mycia paneli. Jeśli panele są zanieczyszczone gałęziami, kurzem, odchodami zwierząt, trzeba je myć 1-2 razy do roku.