Dzisiejszy wpis powstanie alby wyjaśnić pewne kwestie prawne odnośnie wynajmu podnośników. Wiele firm dzwoniących z całego województwa opolskiego ma wątpliwości odnośnie wymogów prawnych stawianych przez kontrahentów.

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wynajmie podnośnika?

 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą są kwestie bezpieczeństwa. Najczęściej zwraca się uwagę na niską cenę wynajmu, lecz niejednokrotnie łączy się to ze słabym stanem technicznym maszyn, czy wiekowym sprzętem. Możemy sobie wyobrazić jak bardzo zmieniły się wymogi względem zwyżek na przestrzeni 15 lat. Kiedyś maszyny miały tylko za zadanie jeździć i i podnosić ludzi na określoną wysokość . Przez lata ucząc się na błędach i doświadczeniach firm, producenci tacy jak Genie, JLG czy Manitou umieszczają w podnośnikach szereg rozwiązań mających chronić operatora. Są to sygnały dźwiękowe, świetlne, czujnik przechylenia z alarmem dźwiękowym, czujnik wagi z alarmem dźwiękowym, wbudowany system diagnostyczny informujący  operatora o awariach kodami błędu. W zależności czy jest to podnośnik teleskopowy, nożycowy czy przegubowy są montowane różne systemy. W starczych zwyżkach często jedynym systemem zabezpieczającym był operator.

 

Stan techniczny podnośnika.

 

Inną ważną kwestią jest stan techniczny podnośnika. Należy zwrócić uwagę:

– czy w podnośniku nie ma żadnych wycieków oleju,

-czy zwyżka chodzi płynnie,

-czy po puszczeniu dżojstika podnośnik staje w miejscu (jeżeli występuje opóźnienie staje się to bardzo niebezpieczne dla otoczenia),

-stan ogómienia, czy nie są poszczępione koła,

-czy otwierają się klapy zabezpieczające,

-czy działa system awaryjnego opuszczania kosza,

-czy nożyce, przeguby, siłowniki nie są uszkodzone, działają płynnie i nie wydają niepokojących dźwięków.

Wszystkie te rzeczy powinny być sprawne co powinna zagwarantować firma wypożyczającą podnośniki, lecz niejednokrotnie widzieliśmy, że tak nie jest. Jest to jedna z przyczyn powstania naszej firmy ONZA.

 

Ważne badania UDT

 

Badania kontrolne powinny być wykonywane co roku przez Urząd Dozoru Technicznego. Urzędnik jest zobowiązany sprawdzić wszystkie parametry podnośnika, czy są zgodne z rzeczywistością, czy stan techniczny nie odbiega od od normy.  Badania powinny się odbyć również po poważnej wymianie częsci w podnośniku jak np wymiana siłownika. Firma wynajmująca zwyżki musi okazać ważne dokumenty podnośnika wraz z badaniem UDT, bez nich nie ma prawa wynająć podnośnika. Za takie praktyki Urząd Dozoru Technicznego jest uprawniony do wystawienia mandatu a w przypadku wypadku zarówno wynajmujący jak i najemca może trafić do więzienia. Dlatego zachęcamy do sprawdzania tych formalności zajmie to chwilę a będziemy mogli spać w spokoju – gdyby firma wynajmująca odpowiedziała, że “jest możliwość badania UDT” to nie jest to jednoznaczne z ich posiadaniem.

 

Czy to “tylko” wymogi formalne?

 

Gdy chodzi o ludzkie zdrowie powinniśmy zrobić wszystko by zminimalizować ryzyko wypadku. Podnośniki w dobrym stanie techniczny gwarantują nam bezpieczną pracę. Pierwszą rzeczą o której powinniśmy spytać firmę wynajmującą to właśnie ich stan techniczny – czy podnośnik posiada ważne badania UDT, z którego roku jest maszyna, czy nie ma żadnych wycieków oleju i czy jest w pełni sprawna. W momencie gdyby przyjechał sprzęt odbiegający od ustaleń, mamy możliwość aby nie odbierać sprzętu (w takich przypadkach najlepiej porobić zdjęcia), a wynajmujący nie może na nas nałożyć żadnych opłat i powinien zwrócić kaucje. Tani wynajem nie zawsze równa się z bezpieczną pracą.