Kursy na wózki widłowe to jedne z tych, które wybierane są niezwykle często. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych i wymogi prawne, prawie każdy kandydat, który szuka pracy na stanowisku magazyniera, w sektorze budowlanym, logistycznym, transportowym czy w wielkopowierzchniowym sklepie, musi mieć odpowiednie uprawnienia i umiejętności związane z poruszaniem się tym pojazdem. Wózki widłowe są bowiem powszechnie używane i spełniają ważną funkcję w wielu branżach.

Czy sam egzamin UDT wystarczy?

Żeby otrzymać dokument uprawniający do obsługi wózka widłowego, trzeba zdać państwowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak osoby, które nie mają wiedzy i umiejętności, mają małe szanse na to, by przejść przez gęste sito pytań i zadań egzaminacyjnych. Kurs obsługi wózka widłowego, poprzedzający podejście do egzaminu, jest więc zwykle koniecznością. Nawet jeśli przyszły operator potrafi poruszać się wózkiem widłowym, musi opanować część teoretyczną oraz odwrotnie: jeśli zna teorię, powinien nauczyć się bezpiecznego użytkowania pojazdu. Dodatkowo każdy kursant który chce zostać operatorem wózka widłowego powinien mieć badanie lekarskie, które pozwoli mu wykonywać pracę.

Jak wybrać kurs na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe są dostępne przez cały rok. Można zapisać się na nie indywidualnie lub można zostać skierowanym przez obecnego albo przyszłego pracodawcę. Kursy są także organizowane na zlecenie firm, które chcą wyszkolić swoją kadrę.

Profesjonalny kurs na wózki widłowe który pozwoli wykonywać operatorowi pracę powinien obejmować:

– część teoretyczną,

– część praktyczną,

– szkolenie z wymiany butli gazowej,

– badania lekarskie,

– psychotesty,

– egzamin przed komisją UDT

Firma szkoleniowa ma za zadanie zapewnić sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć praktycznych. Szkolenie kończy się egzaminem, po którym wydawany jest certyfikat. Zdając egzamin na wózek widłowy raz, nie trzeba odświeżać, poprzez złożenie wniosku w odpowiedni urzędzie UDT.

Kto może wykonywać pracę operator wózka widłowego?

Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, by wykonywać pracę operatora wózków widłowych:

  • trzeba mieć ukończone 18 lat,
  • trzeba wykazać się minimum podstawowym wykształceniem,
  • należy uzyskać zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy jako operator wózka po przejściu określonych badań lekarskich.
  • posiadać uprawnienia UDT, czyli odbyć szkolenie z egzaminem uzyskując wynik pozytywny.

 

Nie trzeba natomiast mieć prawa jazdy, by wziąć udział w szkoleniu i otrzymać uprawnienia operatora wózka widłowego. Jeśli jednak w ramach pracy operator porusza się wózkiem widłowym po ulicy, musi takie prawo jazdy posiadać.

Teoretyczna część kursu na wózki widłowe

Wiele osób domyśla się, że niezbędna jest część praktyczna, ale nie wie, dlaczego kurs na operatora wózka widłowego obejmuje także zajęcia teoretyczne. Przede wszystkim na zajęciach teoretycznych omawia się kwestie bezpieczeństwa podczas poruszania się wózkiem widłowym, oraz wszelkie czynności związane z pracą z użyciem pojazdu. Podczas wykładów teoretycznych można się dowiedzieć:

  • jak i gdzie stosuje się wózki widłowe oraz jak zbudowany jest wózek,
  • jakie czynności musi wykonać operator wózka widłowego przed i po pracy,
  • jakie obowiązują przepisy BHP.