Rusztowanie czy podnośnik? Co lepiej sprawdza się w pracy?

Regularnie, codziennie a może tylko od czasu do czasu wykonujesz prace na wysokościach? Remontowanie, budowa, przycinanie drzew albo mycie okien to te zajęcia, które wymagają odpowiednich urządzeń wynoszących pracowników na znaczną wysokość. Do wyboru masz rusztowanie albo podnośnik.

Co to jest rusztowanie?

Rusztowanie to stabilnie połączone elementy metalowe oraz drewniane, które zapewniają dostęp do pięter budynku i przemieszczanie się pracowników wraz z narzędziami i  materiałami do wykonania pracy. Rusztowanie, jako proste i niedrogie rozwiązanie, wykorzystywane jest przy montażu okien, oświetlenia, paneli fotowoltaicznych, podczas tynkowania i malowania. Jednak nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo i możliwość dotarcia do wyższych kondygnacji. Pracownik poruszający się po rusztowaniu nie jest chroniony uprzężami, bo musi samodzielnie dotrzeć do określonego miejsca. Ponadto rusztowanie elewacyjne wymaga za każdym razem demontażu i montażu podczas przenoszenia się prac w kolejne miejsca. Często więc to nie rusztowanie, ale podnośnik staje się pomocny podczas prac remontowych, elektroinstalatorskich i innych.

Podnośnik — uniwersalne urządzenie

Typów podnośników jest wiele. Wyróżnić możemy samojezdne i do przewożenia na samochodzie lub przyczepce, nożycowe, przegubowe, teleskopowe. Każdy jednak działa w podobny sposób. Ma zamocowany kosz, a w nim może wynieść pracownika lub pracowników, narzędzia i materiały niezbędne do wykonania pracy, na znaczne wysokości, do tego bezpiecznie i szybko. Pracownik więc stoi pewnie w koszu, jest zabezpieczony specjalnymi uprzężami i bez konieczności przechodzenia z poziomu rusztowania na kolejny, dociera do miejsca, w którym ma wykonać pracę. Podnośniki nożycowe, teleskopowe i przegubowe nie wymuszają chodzenia po drabinach i wspinania się często z ciężkim ładunkiem, tym samym zmniejszają ryzyko upadku czy zrzucenia czegoś z wysokości.

Podnośniki, w przeciwieństwie do rusztowania, pozwalają także na sporą oszczędność czasu. Samo złożenie rusztowania jest trudne i pracochłonne, rusztowanie wymaga również płaskiego, twardego podłoża, które nie jest niezbędne do pracy podnośnika. Podnośnikiem wystarczy podjechać pod wyznaczone miejsce, a kosz dotrze za sprawą wysięgnika na określoną wysokość, nawet do miejsca trudno dostępnego. Niektóre podnośniki teleskopowe mają zasięg odpowiadający prawie 20 piętrom budynku.

Rusztowanie a podnośnik — cena

Na niekorzyść podnośnika przemawia jedynie cena urządzenia. Rusztowanie jest relatywnie tanie, nie wymaga zasilania, serwisu czy ubezpieczenia. Podnośnik to urządzenie mechaniczne, zasilane paliwem albo prądem, dlatego jego cena oraz koszty utrzymania są znacznie wyższe. Jednak warto policzyć, ile i jakie usługi można wykonać w czasie, kiedy musimy dostarczyć, złożyć, a następnie rozłożyć rusztowanie. Tempo przeprowadzenia prac, bezpieczeństwo i możliwości, jakie dają podnośniki, są warte tej ceny. Zresztą podnośnika nie trzeba kupować, zwłaszcza na początku swojej działalności. Można wypożyczyć zwyżkę albo zakupić urządzenie używane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *