Jak zdać egzamin na wózki widłowe?
Chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Twój pracodawca wymaga odpowiednich uprawnień do prowadzenia wózków widłowych? Z nami szybko i z przyjemnością zdasz egzamin na wózki widłowe. Jeśli dopiero chcesz się zapisać na kurs, już pomyśl, co warto zrobić, by otrzymać upragniony certyfikat i pracować w branży logistycznej, budowlanej czy w magazynie.
Przygotuj się do egzaminu UDT
Dla wielu osób zdawanie jakiegokolwiek egzaminu jest ogromnym stresem, ale zdobycie uprawnień na wózki widłowe to szansa na lepszą pracę. Uprawnienia są terminowe, dlatego na bieżąco należy odświeżać sobie wiedzę w danego zakresu. Odpowiednie przygotowanie do egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego obniży lęk. Mamy kilka rad dla osób, które podchodzą do kursu na wózki widłowe i egzaminu poważnie i chcą być perfekcyjnie przygotowani.
1. Podejdź do kursu rzetelnie
Kurs na wózki widłowe nie jest tylko drogą do zdobycia uprawnień, ale ma przede wszystkim nauczyć Cię bezpiecznego operowania wózkiem. Dlatego faktycznie poświęć czas na zapoznanie się z zasadami BHP, obsługi wózka i prawidłowego poruszania się maszyną. Podczas pracy musisz zapewnić bezpieczeństwo towarom, swoim współpracownikom i zadbać o swoje zdrowie. Dlatego wybierając kurs na wózki widłowe, warto skorzystać także z zajęć teoretycznych i to nie tylko po to, by „zaliczyć” egzamin UDT. Wszelka wiedza przyda się na egzaminie oraz w praktyce!
2. Sprawdź, czy zdrowie pozwala Ci na pracę jako operator
Żeby wykonywać pracę operatora wózka widłowego, należy wykazać się dobrym zdrowiem, chociaż lista przeciwwskazań do tego zawodu nie jest długa. Należy wcześniej odwiedzić lekarza, który sprawdzi, czy kandydat na kurs nie ma dużej wady wzroku lub słuchu, nie cierpi na epilepsję, choroby psychiczne i czy jest w pełni sprawny psychoruchowo. Nie można zatajać żadnych informacji dotyczących zdrowia. Niektóre przypadłości mogą być przyczyną spowodowania wypadku.
3. Spokojnie rozwiąż psychotesty
Badania psychologiczne są ważnym elementem, nie wymagają żadnych wcześniejszych przygotowań, ale lepiej wykonać je przed kursem aby sprawdzić czy będzie można wykonywać dany zawód. Mają ocenić przede wszystkim refleks i szybkość reakcji oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Warto jednak przed psychotestami wypocząć, wyspać się i oczywiście nie wolno być pod wpływem używek.
4. Naucz się teorii
Egzamin teoretyczny trwa około 30 minut obejmuje tylko 15 pytań z zakresu budowy wózków widłowych i pracy operatora. Żeby zdać egzamin, trzeba zaznaczyć na teście poprawne 11 odpowiedzi z 15 pytań które się otrzyma. Teorii nauczysz się z materiałów udostępnionych przez organizatora kursu i podczas zajęć. Negatywny wynik z części teoretycznej nie pozwala na przejście do etapu praktycznego.
5. Opanuj część praktyczną
Kurs na wózki widłowe wymaga zaliczenia także części praktycznej egzaminu UDT. Ta część egzaminu podzielona jest na dwa etapy i trwa około 20 minut. Przed wejściem na wózek należy odpowiedzieć na jedno pytanie które zada egzaminator, następnie urzędnik wymaga wykonania wskazanych czynności i manewrów za pomocą wózka widłowego. Może to być podnoszenie towarów czy manewrowanie między pachołkami. Pamiętaj jednak, że musisz przygotować się odpowiednio do jazdy, między innymi zapiąć pasy.