Wszystko, co musisz wiedzieć o kursie na operatora podestów ruchomych

Operatorzy wózków widłowych i zwyżek wszelkiego rodzaju niezbędni są w przedsiębiorstwach wielu branż. Często pracują w firmach energetycznych, budowlanych, ogrodniczych, reklamowych, logistycznych, zajmują się transportowaniem materiałów i narzędzi na znaczne wysokości. Aby dopuścić pracownika do obsługi podestu ruchomego, trzeba być pewnym, że ma on odpowiednie doświadczenie oraz uprawnienia.

Co to jest podest ruchomy?

Podest ruchomy jest podnoszoną platformą roboczą, która ułatwia dostęp osób lub sprzętu do trudno dostępnych miejsc, zwykle na znacznej wysokości. Podesty ruchome przeznaczone są do podnoszenia ciężarów, mogą zapewniać działanie elektronarzędzi na wysokości, czy być pomocne podczas ratowania osób i mienia (np. w służbie straży pożarnej). Zwyżki mogą być samojezdne oraz bez własnego napędu. Ich rodzajów jest wiele i każdy przedsiębiorca może wybrać zwyżkę, która idealnie sprawdzi się w jego branży.

Kto może wziąć udział w szkoleniu na operatora podestów ruchomych?

szkolenie udt

W szkoleniu na operatora podestów ruchomych może wziąć osoba pełnoletnia z minimum podstawowym wykształceniem, która posiada aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jej stan zdrowia umożliwia pracę na podestach ruchomych. Osoba, która decyduje się na udział w szkoleniu UDT, musi zdawać sobie sprawę, że praca ta wymaga dobrej kondycji fizycznej, a dzień pracy operatora podestów ruchomych trwa 8 godzin lub więcej, w zależności od zapotrzebowania w firmie. Operatorzy podestów ruchomych najczęściej pracują na zewnątrz, niezależnie od pory roku, są też odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób, które przebywają w pobliżu ich miejsca pracy.

Jak wygląda szkolenie na operatora zwyżek?

Szkolenie Urzędu Dozoru Technicznego na operatora zwyżki opracowane zostało tak, by podnieść poziom wiedzy i umiejętności kursantów, którzy będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo, konserwację urządzeń i ich eksploatację. Uczestnicy kursu UDT zdobywają umiejętności oraz wiedzę dotyczącą obsługi podestów ruchomych. Nie chodzi jedynie o wiedzę teoretyczną, ale także szkolenie praktyczne, podczas którego kursantowi udostępniane są wybrane modele podnośników.

 

Część teoretyczna kursu UDT dotyczy obowiązujących norm bezpieczeństwa, nazewnictwa platform i ich konstrukcji, kwalifikacji operatora, wymagań i obowiązków operatora, bezpiecznych, efektywnych i wydajnych technik operacyjnych, metod i form komunikacji, przeciążenia sprzętu, inspekcji przedoperacyjnych, procedur tworzenia dokumentacji, konserwacji sprzętu, minimalizacji ryzyka wypadków.

Rodzaje uprawnień

Uprawnienia kat. I P

  • podesty ruchome przejezdne wolnobieżne (tzw. podnośniki nożycowe)
  • podesty ruchome przewoźne (tzw. pająki podczepiane pod samochód),
  • podesty ruchome samojezdne (montowane na pojeździe – podnośniki koszowe).

Uprawnienia kat. II P

  • podesty ruchome wiszące,
  • podesty ruchome masztowe,
  • podesty ruchome stacjonarne.

Jak wygląda egzamin na operatora podestów ruchomych?

Niezwykle ważne jest sprawdzenie umiejętności uczestników kursu UDT i przyznanie uprawnień tylko osobom odpowiednio przygotowanym. Po kursie na operatora podestów ruchomych w Onza-Podnośniki przeprowadzany jest egzamin z części teoretycznej i praktycznej kursu pod okiem inspektorów z Urzędu Dozoru Technicznego. Inspektorzy sprawdzają wiedzę, między innymi z zakresu znajomości budowy sprzętu, środków bezpieczeństwa i BHP. Egzamin praktyczny polega na wykazaniu się umiejętnościami posługiwania się sprzętem i wykorzystania go w konkretnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *