Prace w halach z wykorzystaniem podnośników koszowych

Podnośniki koszowe bardzo często wykorzystywane są do prac przeprowadzanych na zewnątrz. Idealnie wspierają przedsiębiorstwa czyszczące dachy, elewacje, szyby w wysokich budynkach, firmy ogrodnicze czy służby ratunkowe, jednak wiele prac wewnątrz budynków także można wykonać z pomocą podnośnika koszowego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by praca ta była bezpieczna.

Zwyżki do prac w halach

Podnośniki koszowe, ale także nożycowe można wykorzystać w halach przemysłowych oraz magazynach, w obiektach handlowych, halach sportowych i basenowych, wszędzie tam, gdzie jest dużo miejsca i wysokość stropu na tyle znaczna, że nie można sięgnąć do sufitu z drabiny. Podnośnik w takim przypadku jest znakomitą alternatywą dla niemobilnych, montowanych rusztowań. Żeby jednak zwyżka mogła wjechać do hali, trzeba zadbać albo o dobranie właściwego urządzenia oraz o wydajną wentylację hali. Do zamkniętych przestrzeni poleca się przede wszystkim podnośniki elektryczne zasilane z sieci lub za pomocą akumulatora. Nie emitują one spalin, są lekkie, ciche i zwrotne, przez co praca z ich wykorzystaniem jest bezpieczna dla operatora, osób postronnych i dla konstrukcji hali. Podnośnik koszowy spalinowy można zastosować tam, gdzie zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Pomieszczenie musi być wysokie i mieć przewiew, w innym przypadku spaliny z silnika zwyżki mogą stanowić śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo dla osób przebywających w hali.

Wykorzystaj lekkie podnośniki

Nie bez znaczenia jest także waga podnośnika. Zbyt ciężki może uszkodzić trwale posadzkę ze względu na olbrzymi nacisk wywierany na podłogę. Betonowa podłoga umożliwia zastosowanie ciężkich podnośników, drewniana to uniemożliwia. Zanim kupimy podnośnik lub wynajmiemy zwyżkę do prac w hali, warto zwrócić uwagę na szerokość przejazdową i wysokość podnośnika, którym chcemy przeprowadzić prace. Jeśli podnośnik nie zmieści się w drzwiach wjazdowych, nic na to nie poradzimy. Węższe i niższe są zwyżki samojezdne niż te montowane np. na samochodzie. Także wewnątrz magazynu musi być na tyle dużo wolnej przestrzeni, by praca w nim była możliwa.

Jakie prace można wykonać z wykorzystaniem zwyżki? Wewnątrz hal można między innymi serwisować i konserwować oświetlenie, przewody wentylacyjne i klimatyzacyjne, przeprowadzić naprawy suwnic, zamontować oświetlenie, wyczyścić elementy hali, które znajdują się na dużej wysokości.

Jakie zwyżki do pracy w magazynie?

Jeśli już zdecydujemy, czy podnośnik ma być zasilany elektrycznie, czy za pomocą silnika spalinowego, musimy zastanowić się, czy lepsza będzie zwyżka koszowa, która ma mniejszą platformę roboczą, ale jest bardziej elastyczna i łatwiej dotrze do trudnych miejsc, czy np. nożycowa, która jest niższa, ale ma większą platformę roboczą. Wśród zwyżek koszowych możemy wyróżnić także podnośniki teleskopowe czy przegubowe. W miejscach bardzo trudno dostępnych, tam, gdzie potrzebna jest opcja obrotu nawet o 360 stopni, lepiej sprawdzi się podnośnik przegubowy.

Osoby, które stoją przed wyborem, a nie są doświadczone, mogą skorzystać z pomocy sprzedawców zajmujących się handlem nowymi i używanymi podnośnikami, a także oferujących możliwość wynajmu podnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *