Praca na zwyżce — sprzęt asekuracyjny

Praca na zwyżce, chociaż wykonywana przy użyciu nowoczesnego sprzętu, wymaga zastosowania specjalnych środków ostrożności. Pracownik, który wykonuje zadania, będąc w koszu zwyżki i obsługując go, musi mieć uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Podczas kursu na operatora zwyżki dowiaduje się, jakich norm należy przestrzegać i jak pracować, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym.

Sprzęt asekuracyjny

W sprzęt asekuracyjny musi być wyposażony każdy pracownik wykonujący zadania na wysokości. Sprzęt ten musi być w dobrej stanie i mieć wszelkie atesty i certyfikaty dopuszczające go do użytku. Jednym z ważnych elementów wyposażenia jest kask do pracy na wysokości. Składa się on z zewnętrznej skorupy, która w razie upadku lub uderzenia z góry albo z boku absorbuje energię. W zależności od modelu kasku jego skorupa może mieć otwory wentylacyjne, daszek, a także uchwyt na akcesoria. Tzw. więźba to kolejny element kasku, czyli wewnętrzna część, która styka się z głową, a jednocześnie mocuje skorupę. Cały kas musi być bardzo stabilnie zapięty za pomocą pasków regulowanych na wysokości uszu i pod brodą. Dzięki temu nawet w wyniku uderzenia czy upadku kask nie zsunie się z głowy i ochroni ją.

Pracownik zwyżki powinien być także wyposażony w obuwie ochronne. Buty BHP wykonane są z tworzywa oraz skóry lub gumy. Noski butów BHP zwykle są wzmocnione metalem, co zapobiega uderzeniu, a nawet zmiażdżeniu stopy w wyniku wypadku na budowie lub prac montażowych. Podstawą jest antypoślizgowa podeszwa, często głęboko bieżnikowana. Dzięki niej pracownik nie poślizgnie się w koszu, nawet wtedy, kiedy podłoga jest mokra. Bardzo często podnośniki wykorzystywane są podczas prac elektrycznych, a wtedy pracownik powinien mieć buty elektroizolacyjne, chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym.

Pomimo stosowania butów BHP z antypoślizgową podeszwą, zaleca się także, by pracownik był wyposażony w szelki bezpieczeństwa. Szelki zapobiegają jego wypadnięciu. Upadek z wysokości zwykle ma tragiczne skutki. Szelki asekuracyjne mają klamry, którymi można zaczepić je o elementy kosza oraz linkę bezpieczeństwa mocowaną do elementów konstrukcyjnych.

Ważnym elementem odzieży ochronnej dla pracowników pracujących na podnośnikach, jest kamizelka odblaskowa. Kamizelki ostrzegawcze sprawdzają się podczas prowadzenia prac na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, zwiększają widoczność pracowników i tym samym znacząco wpływają na ich bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo pracownika zwyżki

O bezpieczeństwo osoby, która pracuje na zwyżce, należy dbać niezależnie od tego, jakie prace wykonuje: budowlane, remontowe, elektryczne, sprzątające. Każdy podnośnik koszowy wymaga odpowiedzialnego i ostrożnego zachowywania się podczas prac i zastosowania wszelkich zasad i zdrowego rozsądku i zgodnych z obowiązującymi przepisami. Nie bez znaczenia jest też sprawność samego podnośnika. Niezależnie od tego, czy podnośnik jest nowy, używany od lat czy wypożyczony, powinien być regularnie serwisowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *