Praca na podnośniku wewnątrz budynku

Wielu osobom praca na podnośniku kojarzy się z zadaniami wykonywanymi w terenie. Podnośniki samojezdne lub przewoźne, bez własnego napędu, przydają się w pracach budowlanych, remontowych, w branży reklamowej lub ogrodniczej. Jednak podnośnik może też służyć do prac w halach magazynowych. Uprzedzamy! Nie każdy model zwyżki będzie odpowiedni do tego celu pojazdem.

Kiedy można pracować podnośnikiem we wnętrzu?

Żeby pracownik zwyżki mógł wjechać podnośnikiem do hali czy magazynu, nie tylko musi mieć uprawnienia UDT, ale też urządzenie i sama hala muszą spełniać pewne wymogi. W przeciwnym razie posługiwanie się zwyżką w pomieszczeniu może okazać się niemożliwe lub niebezpieczne.

Zwyżka: silnik spalinowy czy elektryczny?

Pierwszym wymogiem jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Silnik samochodu, na którym zamontowana jest zwyżka, albo sam podnośnik wytwarza spaliny. Jeśli pojazd pracuje cały czas w hali, musi być zagwarantowany przewiew, by spaliny wydostawały się na zewnątrz. Spaliny, które nie mogą szybko wydostać się wentylacją poza budynek, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Jeśli nie ma gwarancji odpowiedniej wentylacji w budynku, lepiej wybrać (kupić lub wynająć) zwyżkę napędzaną silnikiem elektrycznym. Silnik elektryczny nie emituje żadnych spalin oraz nie wytwarza hałasu, jest więc nie tylko bezpieczny dla operatora pracującego na podnośniku wewnątrz budynku, ale także dla innych osób pracujących w hali. Jeśli oprócz pomieszczeń magazynowych w budynku znajdują się biura, cisza podczas pracy na podnośniku także jest niezwykle ważna dla prawidłowego przebiegu prac w firmie. W Onza-Podnośniki posiadamy na sprzedaż i wynajem podnośniki nożycowe i przegubowe spalinowe oraz elektryczne. Jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w hali lub magazynie są wózki widłowe.

Wymiary hali i wjazdu

Warto też sprawdzić wagę podnośnika i wytrzymałość posadzki. Jeśli mamy do czynienia z betonową podłogą, bardzo możliwe, że może wjechać do hali bardzo ciężka zwyżka. Jeśli posadzki są drewniane lub z płytek, użytkowanie wielotonowego sprzętu może być ryzykowne.

Nie bez znaczenia są wymiary podnośnika, czyli szerokość przejazdowa i wysokość pojazdu oraz przestrzeń wewnątrz hali, w której podnośnik ma pracować. Niezwykle ważne jest też, by określić, na jakiej wysokości będzie trzeba wykonywać pracę za pomocą podnośnika. W firmie sprzedającej zwyżki lub wynajmującej podnośniki takie dane pomogą zdefiniować, jaka przestrzeń do pracy jest niezbędna. Trzeba pamiętać także o przeszkodach takich jak meble (regały) lub inne pojazdy oraz o tym, że operator zwyżki może potrzebować dodatkowego miejsca na rozstawienie podpierających łap.

Pomoc w doborze odpowiedniego podnośnika

Wielu właścicielom firm korzystających z podnośników dobór odpowiedniej zwyżki do pracy wewnątrz budynku może przysporzyć problemów. Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć podnośnik, kupić nowy podnośnik lub używany, musisz znać wymiary wjazdu do hali, jej powierzchnię oraz określić, jakie prace będą wykonywane za pomocą podnośnika. Obsługa Onza-Podnośniki zapewnia fachowe doradztwo w wyborze zwyżki do prac wewnątrz budynku, aby przebiegały one sprawnie i bezpiecznie dla ludzi, innych maszyn i przechowywanego w hali towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *