Podesty ruchome samojezdne – podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe to podesty ruchome, które montowane są na pojeździe lub na przyczepie podczepianej do pojazdu. Podnośniki koszowe są powszechnie stosowane podczas przeprowadzania prac na dużych wysokościach. Zapewniają stabilność, bezpieczeństwo pracy i mają solidną podstawę w postaci pojazdu, który dojechać może nawet w mało dostępne miejsca.

Rodzaje podestów ruchomych z platformą koszową

Podest ruchomy samojezdny składa się z podwozia, platformy roboczej i konstrukcji podnoszącej, która jest połączona z podwoziem z własnym napędem lub przystosowana do holowania na przyczepie. Podwozie samojezdne może mieć koła lub gąsienice, chociaż gąsienice nie są dopuszczone do ruchu drogowego. Tylko podesty ruchome montowane na podwoziu samochodowym mogą poruszać się po drogach publicznych. Na konstrukcji odpowiadającej za podnoszenie zamontowana jest platforma robocza, która umożliwia wznoszenie osób, maszyn i narzędzi na znaczne wysokości.

Podesty ruchome z koszem mogą mieć różne konstrukcje nośne. Wśród najczęściej użytkowanych są podesty teleskopowe, przegubowe, podesty nożycowe złożone z dwuramiennych dźwigni na podobieństwo nożyczek oraz podesty przegubowo-teleskopowe.

Gdzie wykorzystuje się podnośniki koszowe?

Podesty ruchome samojezdne z podnośnikiem koszowym wykorzystywane są wszędzie, gdzie potrzebne jest przeprowadzanie prac na dużych wysokościach: w branży budowlanej, instalatorskiej, reklamowej, w energetyce. Dzięki zamocowaniu podnośnika na pojeździe można go łatwo i szybko dostawić go w miejsce wykonywania pracy, dlatego też podnośniki tego typu znajdują zastosowanie nawet w pracach na terenie parków i sadów, gdzie są wykorzystywane podczas obcinania gałęzi. Są też niezastąpione w pracy Straży Pożarnej, bo umożliwiają szybkie dotarcie do poszkodowanych w pożarach oraz gaszenie ognia na znacznych wysokościach. Wiele firm stosuje tego typu podesty ruchome także przy myciu okien i elewacji. Podnośniki koszowe można wykorzystywać na otwartej przestrzeni, ale także w halach lub pod dachem. Pojazdy, na których montowane są podnośniki koszowe, mają możliwość ustabilizowania ich na dowolnym gruncie.

Podnośnik koszowy – zakup lub wynajem

Podnośnik koszowy warto zakupić, jeśli jest on często używany w firmie. Jeśli jednak użytkowany jest okazjonalnie, warto go wypożyczyć. Wynajem podestu ruchomego z podnośnikiem koszowym jest znacznie tańsze od zakupu, a pozwala na elastyczne użytkowanie maszyny przez kilka godzin, dni, tygodni czy miesięcy. Onza-Podnośniki specjalizuje się w wynajmie podestów ruchomych samojezdnych, także z podnośnikiem koszowym. Wszystkie urządzenia mają aktualne dozory techniczne i są zarejestrowane w Polsce, są po serwisie, więc w pełni sprawne i dopuszczone do użytkowania. Wynająć podest ruchomy z podnośnikiem koszowym może każda firma z województwa opolskiego, śląskiego czy dolnośląskiego, warto jednak pamiętać, że do jego obsługi dopuszczona może być tylko osoba z uprawnieniami Urzędu Dozoru Technicznego. Kursy oraz egzaminy UDT także przeprowadza Onza-Podnośniki.

One thought on “Podesty ruchome samojezdne – podnośniki koszowe

  1. Pingback: Podnośniki - zastosowanie w pracach na wysokości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *