Podnośnik nożycowy a teleskopowy- czym się różnią, jak działają?

Wiele firm budowlanych, sprzątających, reklamowych czy logistycznych staje prędzej lub później przed wyborem odpowiedniej zwyżki z koszem lub platformą roboczą, która ułatwia i przyspiesza pracę na wysokości. Typów podnośników koszowych jest wiele, wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się podnośniki teleskopowe i podnośniki nożycowe. Podpowiemy, czym się różnią i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej.

Podnośnik teleskopowy

Zwyżka teleskopowa ułatwia wykonywanie prac na znacznych wysokościach, zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych. Wykorzystywane są bardzo często w budownictwie, w energetyce czy w przedsiębiorstwach usuwających zanieczyszczenia elewacji, rynien, dachów, okien na wysokościach, a także w firmach ogrodniczych.

Jak działa podnośnik teleskopowy?

Podnośniki teleskopowe to maszyny wolnobieżne, elektryczne lub spalinowe. Ich głównym elementem odpowiadającym za sprawność dotarcia na znaczne wysokości jest wysuwane, zbudowane z kilku członów ramię. Człony te wsuwają się jeden w drugi w sposób płynny i umożliwiają ustawienie kosza podnośnika na różnych wysokościach. Ramię teleskopowe kończy się koszem, który służy do transportu ludzi, urządzeń i maszyn na znaczną wysokość. Kosz jest stabilizowany w pozycji pionowej, ma blokadę ruchów, a samo ramię można obsługiwać za pomocą joysticka bezpośrednio z kosza, jak i z podstawy podestu.

Walorem podnośnika teleskopowego jest to, że dociera na znaczne wysokości, omijając przeszkody. Po złożeniu ramienia jest to maszyna o niewielkich gabarytach.

Kiedy przydają się podnośniki teleskopowe?

Podnośnik teleskopowy powszechnie używany jest między innymi w straży pożarnej, w firmach energetycznych przy montażu urządzeń i okablowania sieci energetycznej oraz przy usuwaniu awarii w dostawie energii. Powszechnie wykorzystywane są w pracach ogrodniczych (parkach, skwerach, przy montażu świątecznego oświetlenia). Przydają się w pracach na znacznych wysokościach.

Podnośnik nożycowy – zwyżka z platformą roboczą

Podnośnik nożycowy to urządzenie samojezdne. Konstrukcja nośna, która podpiera znacznej wielkości platformę roboczą, przypomina nożyce, gdyż ma formę dwóch dźwigni dwuramiennych połączonych sworzniem. Składanie i rozkładanie mechanizmu nożycowego powoduje podnoszenie lub opadanie platformy roboczej w pionie. Zaletami zwyżek nożycowych są: funkcjonalność, mobilność i wygoda. Podnośniki nożycowe mają bardzo duży udźwig, dzięki czemu na wysokości może pracować wiele osób jednocześnie. Platforma posiada barierki zwiększające bezpieczeństwo pracy. Podnośnikiem nożycowym steruje się za pomocą joysticka umieszczonego na platformie roboczej. Dzięki temu pracownik może unosić lub obniżać platformę na właściwą wysokość. Tak samo jak podnośniki teleskopowe, tak i te nożycowe mogą mieć napęd elektryczny lub spalinowy.

Kiedy wykorzystywane są podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe użytkowane są między innymi przez firmy reklamowe, których pracownicy rozklejają banery, montują tablice czy neony. Zastosowanie znajdują też w branży elektrycznej, grzewczej, klimatyzacyjnej, podczas remontów budynków z zewnątrz. Znakomicie zastępują rusztowania.

Jeszcze nie wiesz, którą zwyżkę wybrać?

W Onza-Podnośniki w Opolu możesz liczyć na fachową pomoc w wyborze podnośnika. Profesjonalna obsługa może zaproponować nowe podnośniki nożycowe lub teleskopowe, zwyżki używane obu typów na sprzedaż, lub wynajem podnośników na określony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *