Podnośnik koszowy — zasady bezpieczeństwa

Żeby móc obsługiwać podnośnik, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Zakończony egzaminem UDT kurs operatora podestów ruchomych przejezdnych to ważny element pracy na tych maszynach. Jednak wiadomości zaczerpniętych podczas kursu nie można ot tak zapomnieć zaraz po otrzymaniu certyfikatu i zatrudnieniu się na stanowisku operatora zwyżki. Codziennie trzeba dbać o to, by sposób wykonywania pracy był bezpieczny także dla osób, które znajdują się w pobliżu obszaru, na którym przeprowadzane są prace na wysokościach

Zasady BHP gwarancją bezpiecznej pracy

Praca na znacznej wysokości, a przecież taką wykonuje się przy pomocy zwyżek, wymaga uwagi i bardzo ścisłego przestrzegania zasad BHP. Jest to zajęcie niebezpieczne, nawet jeśli kosz uniesiony jest zaledwie kilka metrów nad poziom ziemi lub podłogi. Wszelkie wypadki, takie jak wypadnięcie z kosza, nieodpowiednie manewrowanie platformą roboczą, praca przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz wypadnięcie jakiegoś przedmiotu z kosza, mogą skutkować poważnym uszkodzeniem ciała lub śmiercią. Pracownicy, zarówno ci, którzy pracują bezpośrednio na wysokości, jak i ci, którzy wykonują prace na dole, muszą być chronieni przed konsekwencjami ewentualnych zaniedbań, pomyłek oraz skutków straszliwych zbiegów okoliczności.

Podnośnik koszowy — czy zapewnia bezpieczeństwo?

Wbrew temu katastroficznemu wstępowi możemy zapewnić, że wykonywanie wielu prac na wysokościach przy pomocy zwyżki jest znacznie bezpieczniejsze, niż korzystanie z rusztowania, drabiny albo lin do spuszczania. Podnośnik jest mobilny, umożliwia prace na otwartej przestrzeni, wyposażony jest w wysokie barierki i obsługiwany przecież tylko przez osoby z odpowiednimi certyfikatami, po kursach. Jednak prace, przy których korzysta się ze zwyżek, trzeba wykonywać z uwagą.

Podnośniki są niezastąpione w pracach budowlanych, magazynowych, przy renowacjach budynków, podczas budowy, modernizacji i naprawy elektryki, w trakcie prac porządkowych, takich jak mycie okien, rynien, dachów, elewacji, dlatego niezbędne jest odpowiednie wyposażenie pracowników w indywidualne środki ochrony.

Indywidualne środki ochrony osobistej

Do indywidualnych środków ochrony osobistej należą kask, buty, kamizelka odblaskowa oraz szelki bezpieczeństwa, w które musi być wyposażony każdy operator zwyżki.

Kask neutralizuje wszelkie uderzenia, a gdy jest odpowiednio dopasowany do głowy, maksymalizuje bezpieczeństwo podczas ewentualnych upadków.

Buty do pracy na podnośniku muszą gwarantować stabilność w metalowym koszu, zwłaszcza kiedy podłoga pokrywa jest wodą, a także mają chronić palce stóp przed zgnieceniem, zmiażdżeniem albo uderzeniem. Wzmocnione metalem noski w butach ze skóry i tworzywa bardzo dobrze spełnią tę funkcję. W przypadku pracowników firm elektrycznych niezbędne będą buty elektroizolacyjne.

Kamizelki odblaskowe nie są ani drogie, ani trudno dostępne, a niezbędne podczas wykonywania wszelkich prac podnośnikiem. Dzięki nim dobrze widać każdego pracownika nawet po zapadnięciu zmroku.
Aby zapobiec wypadnięciu pracownika z kosza, należy wyposażyć go w szelki asekuracyjne, które dzięki klamrom można zakotwiczyć w koszu zwyżki. Należy zawsze pamiętać, że wszelki sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości musi być dobrej jakości i w idealnym stanie technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *