Podnośnik koszowy do mycia okien

Jak myć okna na wysokości?

Mycie okien w domu i firmie zwykle nie sprawia większych kłopotów. Kiedy okna otwierają się do środka, można je wyczyścić za pomocą zwykłych ścierek, detergentu oraz ściągaczki wody. Problemy pojawiają się, kiedy okna znajdują się na znacznej wysokości i nie można ich otworzyć. Żeby dotrzeć do strony zewnętrznej, trzeba skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, najlepiej takiej, która korzysta z podnośników koszowych.

Różne metody mycia okien w wysokich budynkach

Mycie okien w wysokich budynkach staje się bardzo cenioną usługą. Coraz częściej biurowce, hotele i apartamentowce mają nawet kilkadziesiąt pięter i nawet na znacznej wysokości szyby z czasem stają się zanieczyszczone, ograniczając docieranie światła dziennego do wnętrz. Ich konstrukcja zwykle uniemożliwia uchylenie okna do wewnątrz pomieszczenia. Takie szyby można wymyć na dwa sposoby, ale za każdym razem trzeba skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy.

Metoda alpinistyczna

Popularnym sposobem mycia okien na wysokości jest metoda alpinistyczna. Osoby, które myją okna, wyposażone są w odpowiednie liny, na których zwisają z dachów budynków i w ten sposób docierają do okien. Muszą przejść szkolenie alpinistyczne oraz wykazać się nie lada odwagą. Metoda alpinistyczna jest właściwie jedynym rozwiązaniem, jeśli budynek ma ponad 60 metrów wysokości, wymaga zatrudnienia odpowiedniej, doświadczonej firmy sprzątającej, która taką usługę oferuje.

Użycie podnośnika

Jeśli budynek ma mniej niż 60 metrów, mycie okien można wykonać z podnośnika koszowego. To wygodna i szybka metoda, bo nie wymaga rozkładania i przenoszenia części rusztowania. Podnośnik koszowy, zwłaszcza przegubowy, ma zasięg nawet ponad 50 metrów, a sam kosz z pracownikiem czyszczącym okna dociera do zakamarków i omija wszelkie utrudnienia. Nic więc dziwnego, że podnośniki koszowe używane są nie tylko do mycia okien, ale także czyszczenia rynn, tynku, parapetów zewnętrznych. Przy niższych budynkach sprawdzi się też podnośnik nożycowy.

Obsługa podnośnika koszowego

Tak jak nie każdy może myć okna metodą alpinistyczną, tak i nie każdy może obsługiwać podnośnik koszowy, bo to tego potrzebne są kwalifikacje potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Osoba obsługująca podnośnik koszowy musi skończyć szkolenie przeprowadzone zgodnie z prawem i pod nadzorem UDT. Po szkoleniu odbywa się egzamin Urzędu Dozoru Technicznego.

Pracownik myjący okna na podnośniku koszowym musi podporządkować się przepisom BHP. Zadanie to może wykonać osoba, której lekarz pozwolił na pracę powyżej 3 metrów, musi też przejść przeszkolenie BHP i .PPOŻ. oraz zostać wyposażony w hełm ochronny i sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Nawet myjki i detergenty używane podczas czyszczenia okien na wysokości muszą być zamocowane tak, by uniemożliwić ich wypadnięcie. Z podnośników do mycia okien korzystają więc specjalistyczne firmy. Mogą one zakupić lub wypożyczyć podnośnik koszowy przegubowy albo nożycowy w Onza-Podnośniki w Opolu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *