Podnośnik — kiedy jest przydatny?

Wielu osobom prace na podnośnikach kojarzą się tylko i wyłącznie z obowiązkami służb ratunkowych. Z podnośników koszowych korzystają przecież strażacy czy pracownicy pogotowia energetycznego. Jednak zwyżki to bardzo uniwersalne i pomocne maszyny, dzięki którym można wykonać wiele prac na wysokościach. Zapewniają dostęp do wysoko położonych okien, dachów, słupów, gałęzi, a przy tym są gwarancją bezpieczeństwa. Przy jakich pracach są wykorzystywane podnośniki?

Dlaczego w wielu firmach przydaje się zwyżka?

Firmy, które dysponują podnośnikiem koszowym, nożycowym, samojezdnym czy montowanym na samochodzie lub przyczepce, mogą wykonywać wiele prac na wysokościach. Osoba z uprawnieniami UDT może też wynająć zwyżkę i wykorzystać podest ruchomy do wykonania prac we własnym zakresie.

Mycie hal i magazynów

Dzięki zwyżce można dosięgnąć do najwyższych elementów konstrukcyjnych budowli, takich jak sufity, belki podsufitowe, regały, kanały klimatyzacyjne, elewacja. Dlatego też podnośniki pełnią ważną funkcję podczas mycia hal, magazynów, sklepów i innych pomieszczeń, których sufity znajdują się na znacznej wysokości. Oczywiście czyszczenie hal i magazynów wymaga także zastosowania odpowiedniej chemii, a przy dużych powierzchniach skorzystania nawet z kilku zwyżek z operatorami.

Czyszczenie elewacji

Mycie elewacji jest niezbędne, kiedy ściany wydają się szare, są pokryte zielonym nalotem, kiedy trzeba wykonać renowację zewnętrznych lub wewnętrznych ścian. Mycie ścian wykonuje się za pomocą urządzeń wytwarzających wysokie ciśnienie, jednak do najwyższych miejsc trzeba dotrzeć za pomocą podnośnika. Mycie elewacji w ten sposób jest szybkie, skuteczne i bezpieczne. Jeśli czyszczenie ścian wykonywane jest metodami suchymi, także przyda się podnośnik, który wyniesie pracowników na odpowiednią wysokość.

Mycie okien

O ile w domu parterowym czy piętrowym każdy może samodzielnie umyć okna, to już w biurowcach, halach, hotelach i innych budynkach wielokondygnacyjnych może być to problem. Wiele firm wynajmuje podnośniki do mycia okien lub zajmuje się czyszczeniem okien na wysokości z pomocą podnośnika. Dzięki podnośnikom można dotrzeć do okien po zewnętrznej stronie, przede wszystkim do tych, które nie otwierają się do wewnątrz lub wcale.

Malowanie dachów i ścian na wysokości

Wiele prac malarskich trzeba także wykonać na znacznej wysokości. Maluje się dachy oraz elewacje, dlatego w takich pracach sprawny podnośnik koszowy jest niezbędny. Malowanie w trudno dostępnych miejscach ułatwi np. podnośnik teleskopowy o duży zasięgu.

Prace monterskie

Montowanie reklam, neonów, naprawa elektryki i inne prace monterskie wykonywane przy pomocy podnośnika nie byłyby często możliwe do zrobienia z rusztowania albo drabiny. Sprawny podnośnik, który uniesie pracowników z narzędziami i materiałami do wykonania prac bywa niezbędny.

Przycinanie gałęzi

Prace ogrodnicze nie zawsze ograniczają się do koszenia trawy, siania warzyw, zbioru owoców lub sadzenia kwiatów. W wielu ogrodach niezbędne jest przeprowadzenie prac na znacznych wysokościach, np. podczas przycinania drzew. Podest ruchomy umożliwi dotarcie pracownika razem z narzędziami do cięcia na właściwą wysokość przy jednoczesnym zapewnieniu mu maksymalnego bezpieczeństwa podczas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *