Podnośnik elektryczny czy spalinowy? Który wybrać?

Rynek podnośników jest niezwykle szeroki. Przedsiębiorca, który chce kupić lub wynająć podnośnik ma olbrzymi wybór typów i wymiarów tych urządzeń, ale także możliwość doboru napędu, jeśli decyduje się na zwyżkę samojezdną. Warto przemyśleć swój wybór i kierować się konkretnymi kryteriami, by faktycznie kupić lub wynająć zwyżkę, która usprawni prace na wysokościach czy transportowanie towarów i materiałów.

Napęd – jaki wybrać?

Wśród podnośników znaleźć można urządzenia, które wymagają przewiezienia ich na miejsce pracy, na przykład na przyczepce lub samochodzie. Jednak wiele urządzeń ma własny napęd, który sprawdza się w konkretnym środowisku pracy.

Podnośniki elektryczne

Zwyżki z napędem elektrycznym napędzane są za pomocą baterii, które wymagają ładowania. Każde takie urządzenia ma określony czas działania, zależny od pojemności baterii, po którym baterię należy naładować lub wymienić na naładowaną. Podnośniki elektryczne idealnie jednak nadają się do wszelkich prac wewnątrz pomieszczeń: hal garażowych, magazynów, zakładów produkcyjnych i innych. Są ciche, nie wydzielają spalin i tym samym są bezpieczne dla pracowników przebywających w tym samym pomieszczeniu. Minusem tego rozwiązania jest oczywiście wytrzymałość baterii, które nie są tak trwałe, jak spalinowe. Jednak podnośniki elektryczne, np. podnośniki nożycowe, świetnie radzą sobie z pracą na utwardzonym gruncie i na równym terenie. Jednocześnie są zwrotne, szybkie, łatwe w obsłudze i bardzo powszechne. Właściciel podnośnika z napędem elektrycznym nie ma problemu z częściami zamiennymi. Szybko też znajdzie pracownika, który ma uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego lub jest zainteresowany kursem UDT na operatora podnośnika. Podnośniki elektryczne można na potrzeby swojej firmy zakupić lub wypożyczyć na określony czas po niskich kosztach.

zwyżka spalinowaPodnośniki spalinowe

Podnośniki wyposażone w silniki spalinowe są urządzeniami, które lepiej sprawdzą się w mniej przyjaznych warunkach, nawet na trudnym, grząskim terenie. Nie powinno się ich używać do prac wewnątrz budynków, ponieważ emitują spaliny, zanieczyszczenia oraz hałasują. Jeśli mają być stosowane doraźnie we wnętrzach, to jedynie w bardzo dobrze wentylowanych, o dużej powierzchni. W zwyżkach spalinowych montowane są silniki o dużej mocy, zasilane benzyną lub ropą, dzięki czemu są w stanie wynieść na znaczną wysokość nawet 1000 kg ładunku (sprzętu, narzędzi, materiałów, ludzi). Mogą pracować na nierównym terenie, zwłaszcza jeśli wyposażone są w gąsienice lub duże koła. Są alternatywą dla urządzeń elektrycznych także tam, gdzie nie ma dostępu do źródeł zasilania, czyli między innymi na otwartym terenie budowy.

Podnośnik spalinowy, elektryczny – sprzedaż i wynajem

Wyraźnie widać różnice między podnośnikami elektrycznymi i spalinowymi. Każde takie urządzenie jest olbrzymią pomocą w pracy w wielu branżach, jednak ich dobór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. W Onza-Podnośniki proponujemy różne rozwiązania i gwarantujemy fachowe doradztwo. Podnośniki spalinowe oraz elektryczne różnych typów w naszej firmie można kupić albo wynająć w zależności od potrzeb i dostępnego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *