Podnośnik dla firmy ogrodniczej

Firma ogrodnicza — z podnośnikiem czy bez?

Zbliża się wiosna, co oznacza, że nadszedł czas na to, by poszukać firmy pielęgnującej ogrody i zieleń parkową. Z usług tego typu przedsiębiorstw korzystają firmy, administratorzy osiedli, jednostki samorządowe oraz osoby prywatne, którym zależy na profesjonalnej obsłudze specjalistów od zieleni. Jakimi kryteriami się kierować podczas zatrudniania firmy ogrodniczej i czy to ważne, by miała ona do dyspozycji podnośnik?

Małe prace przydomowe

Kiedy posiadamy mały ogródek z trawnikiem, ale nie mamy czasu i doświadczenia, by samodzielnie o niego zadbać, warto zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców. Do pielęgnacji trawnika i przycięcia krzewów często wystarczy jednak tylko jedna osoba wyposażona w podstawowe narzędzia do pielęgnacji zieleni: kosiarkę, weltykulator, sekator, grabie czy taczkę. Inaczej jest, kiedy w ogrodzie posiadamy także wysokie drzewa.

Przycinanie drzew

W parkach, na skwerach i w starych ogrodach zawsze rosną drzewa owocowe, iglaste i liściaste, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do drzew, które dobrze znoszą przycinanie, należą między innymi topole, wierzby i jesiony, trochę gorzej reagują orzechy, leszczyna, brzoza, buki, dęby, graby, platany, klony i akacje. Jednak wystające gałęzie mogą zagrozić liniom energetycznym, dachom domów lub zabudowań gospodarczych, a w przypadku starych i chorych drzew także przechodniom. Samorządy i instytucje mają obowiązek dbać o zieleń i tym samym o bezpieczeństwo osób, które korzystają z uroku ogrodów, skwerów czy parków. Wiele drzew można przycinać przez cały rok, ale najlepiej zrobić, to zanim pojawią się na nich liście, czyli do końca marca. Jest to więc ostatni moment, by zatrudnić specjalistów, którzy dotrą do nawet najwyżej położonych gałęzi. Jeśli wiemy, że prace wymagają użycia maszyn typu zwyżki, warto zawsze dowiedzieć się, czy firma ogrodnicza taką dysponuje.

Z jakich podnośników korzystają firmy ogrodnicze?

Wyspecjalizowane firmy ogrodnicze posiadają własne zwyżki lub wypożyczają je do konkretnie zleconych prac. W ogrodnictwie świetnie sprawdzają się zarówno zwyżki samojezdne z napędem spalinowym, jak i te przewożone na pojeździe. Ponieważ wśród drzew trudno manewrować dużym koszem, najbardziej praktyczne okazują się podnośniki przegubowe i teleskopowe, na dużym wysięgniku zakończonym koszem rzadziej natomiast podnośniki nożycowe. Zwyżka koszowa ma dość dużą platformę, po której pracownik może bezpiecznie się poruszać i dotrzeć do gałęzi.

 

Warto podkreślić, że firmy zajmujące się zielenią nie muszą dysponować własnym podnośnikiem. Mogą go wypożyczyć, dlatego dostęp do tego typu urządzeń nie jest w żaden sposób ograniczony i zleceniobiorca może zadbać o to, by na miejscu prac pojawił się także sprawny podnośnik.

Jakie prace można wykonać z podnośnika?

Przycinanie drzew na znacznych wysokościach to nie jedyna praca, przy której podnośnik może okazać się bardzo pomocny. Korzysta się ze zwyżek także podczas czyszczenia dachów, rynien, elewacji, napraw dachowych. Są to więc urządzenia niezwykle wszechstronne i bardzo cenione przez właścicieli wszelkich firm świadczących usługi budowlane, naprawcze, instalatorskie, nie tylko ogrodnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *