Operator podnośnika — gdzie znajdzie pracę?

Podnośniki znajdują zastosowanie w przemyśle, budownictwie, ogrodnictwie, szeroko pojętym sektorze usług. Obsługa podnośnika jest jednak zajęciem niezwykle odpowiedzialnym i wymaga szczególnych umiejętności. Zanim więc właściciel urządzenia dopuści do niego pracownika, musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie stoją wymagania przed operatorem zwyżek.

W jakich branżach może pracować operator podnośnika?

Doświadczony i certyfikowany operator podnośnika nie ma w naszym kraju problemu ze znalezieniem pracy, ponieważ podnośniki: nożycowe, teleskopowe, koszowe i inne pracują prawie w każdej branży: logistycznej, w magazynach i sklepach, w firmach reklamowych, które oklejają billboardy, w firmach ogrodniczych czy w pogotowiu gazowym, energetycznym.

Co musi wiedzieć operator podnośnika?

Operator podnośnika nie ma jedynie uruchomić i pracować na urządzeniu. Musi zdawać sobie sprawę z tego, że praca na wysokości jest niebezpieczna, a ewentualne wypadki, pomyłki z jego strony, mogą kogoś kosztować zdrowie, a nawet życie współpracowników i osób postronnych. Jeśli nie ma uprawnień, to stanowi zagrożenie i może zostać poddany karze finansowej. Dlatego, by podjąć się pracy operatora zwyżki, trzeba posiadać uprawnienia i doświadczenie.

Jak zostać operatorem podnośnika?

To, czy ktoś może zostać operatorem podnośnika, zależy od tego, czy ma predyspozycje i czy zostaną one potwierdzone egzaminem oraz odpowiednim dokumentem. Nie ma jednak wielu przeciwwskazań do pracy na podnośniku. Na pewno kandydat nie może mieć lęku wysokości i musi przejść szczegółowe badania lekarskie medycyny pracy do pracy na wysokości powyżej 3 metrów. Lekarz podczas badań wyklucza takie schorzenia jak krótkowzroczność, niedosłuch, cukrzyca, nadwaga, astygmatyzm, zaburzenia pola widzenia, epilepsja. Wszystkie one dyskwalifikują kandydata do pracy na podnośnikach. Trzeba mieć także ukończone 18 lat.

Kurs na operatora podestu ruchomego

Z zaświadczeniem od lekarza można wybrać się na kurs. Można to zrobić samodzielnie, na przykład wtedy, kiedy chcemy zmienić pracę, zmienić branżę lub przekwalifikować się. Uprawnienia do obsługi podnośników z pewnością poprawią też pozycję na rynku pracy, na którym pracownik z doświadczeniem i uprawnieniami UDT jest pożądany. Często jednak to same firmy wysyłają swoich pracowników albo kandydatów do pracy na kurs operatora podnośnika. Kurs trwa od jednego do kilku dni. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, czasu kursanta, rozkładu zajęć. Datę egzaminu pisemnego i teoretycznego wyznaczają inspektorzy Urzędu Dozory Technicznego, którzy przeprowadzają egzamin. Certyfikat UDT gwarantuje, że szkolenie jest organizowane legalnie, zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Kurs zawiera elementy praktyczne oraz teoretyczne, a kończy się egzaminem potwierdzającym wiedzę i umiejętności. W Opolu kursy takie organizuje Onza-Podnośniki w swojej siedzibie oraz w firmach swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *