Dlaczego podnośnik jest lepszy od drabiny?

Drabina, jako narzędzie do prac na wysokościach, sprawdza się często w domu, podczas budowy, remontu czy pielęgnacji ogrodu. Pozwala ona na dostanie się na odpowiednią wysokość. Jednak coraz większy nacisk na bezpieczeństwo pracowników wymusił zmianę tradycyjnych drabin na bardziej stabilne urządzenia. Dlatego też wciąż wzrasta zainteresowanie wśród firm budowlanych, energetycznych, reklamowych czy ogrodniczych podnośnikami, zarówno gdy chodzi o maszyny na sprzedaż, jak i na wynajem.

Większe bezpieczeństwo użytkowania

Wydaje się oczywistym, że popularność podnośników wszelkiego typu wynika przede wszystkim z bezpieczeństwa ich użytkowania. Drabina wymaga równego i twardego podłoża oraz miejsca, w którym można ją podeprzeć. Podest natomiast jest stabilny, bardzo odporny na obciążenia i może być wykorzystywany w pracy w trudnych warunkach, na przykład na niestabilnym podłożu i bez miejsca podparcia. Zwyżki, dla większej równowagi, są też wyposażone w boczne podpory, które jeszcze bardziej stabilizują podstawę podnośnika. W przypadku drabiny takie warunki są niewystarczające. Dzięki zastosowaniu podnośnika, na przykład koszowego, pracownik firmy może pracować na znacznych wysokościach: przy remontach dachów, myciu okien wieżowca, przy przycinaniu gałęzi drzew albo oklejając tablice reklamowe. Pracownik, który został wyniesiony na znaczną wysokość, ma dużą swobodę ruchów. Może przemieszczać się, używać narzędzi, dodatkowo ma na głowie kask i jest przypięty specjalny uprzężami, dzięki czemu chroniony jest przed przypadkowym wypadnięciem z kosza lub z platformy roboczej. Każdy, kto widział drabinę, zdaje sobie sprawę, że praca na niej wymaga wyjątkowej uwagi i nie dopuszcza swobodnego poruszania się.

Kwalifikacje do obsługi podnośnika

Żeby skorzystać z drabiny, nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji i umiejętności potwierdzonych certyfikatem. Tymczasem, by pracować na podnośniku, należy ukończyć kurs UDT i zdać egzamin Urzędu Dozoru Technicznego. Certyfikat operatora podnośnika świadczy o tym, że dana osoba ma wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu obsługi danego urządzenia, jest świadom zagrożeń związanych z pracą i jest odpowiedzialny nie tylko za zdrowie i życie swoje, ale także współpracowników, którzy poruszają się w pobliżu zwyżki. Do korzystania z drabiny nie trzeba mieć żadnych uprawnień, co może być sporym ułatwieniem, ale jednak nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Podnośnik jest bardziej uniwersalny

Chociaż drabina to narzędzie mobilne i można ją zabrać ze sobą wszędzie oraz kupić za niewielkie pieniądze w sklepie budowlanym, to jednak podnośnik jest bardziej uniwersalny i praktyczny. Nie tylko może wynieść pracownika na wysokość nawet 16 metrów, ale także płynnie przenosić go z miejsca na miejsce w terenie zabudowanym lub zadrzewionym. Za pomocą podnośnika można transportować osoby, ale też materiały budowlane, urządzenia, narzędzia. W zależności od modelu podnośnika część robocza może być na tyle duża, by przenieść kilka osób lub na tyle mała, że łatwo można było nią dotrzeć w miejsca trudnodostęone.

Drabina jest więc tylko narzędziem doraźnym, ułatwiającym niektóre prace wysokościowe, ale bardzo ograniczonym przez swoją budowę. By wykonywać prace szybko i maksymalnie bezpieczne, lepszy będzie odpowiednio dobrany podnośnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *