Dlaczego do czyszczenia rynien potrzebny jest podnośnik?

Posiadanie własnego domu to ogromny przywilej. Jednocześnie też mówi się, że dom jest skarbonką bez dna. Zawsze jest coś do zrobienia, wyremontowania, wyczyszczenia. Zwłaszcza po obfitych opadach warto przyjrzeć się rynnom, które bywają zanieczyszczone przez liście, patyki i igły z drzew. Kiedy są niedrożne i woda nie spływa z dachu do rynny, mogą pojawić się przecieki i zawilgotnienie ścian. W takim przypadku niezbędna może okazać się pomoc firmy dysponującej podnośnikiem.

Co zbiera się w rynnach domu?

Do rynien, które służą do zbierania i odprowadzania wody z połaci dachowej, wpływają przeróżne śmieci

przywiane przez wiatr, liście i igły spadające z drzew. Domy, które stoją pod wysokimi drzewami lub w pobliżu lasu i parku, muszą mieć regularnie oczyszczane rynny. Wszelkie odpady zielone mogą tworzyć zatory w strategicznych miejscach, ograniczając wodzie możliwość odpływania. Rynny często zanieczyszczane są też przez ptaki, które zostawiają swoje odchody, pióra, a także materiały służące do budowy ptasich gniazd. Warto sprawdzić stan rynien także po naprawie dachu. Ekipy remontowe potrafią pozostawić w nich kawałki materiałów budowlanych, gwoździe, a nawet własne śmieci.

Rynna na dużej wysokości – co zrobić, by ją oczyścić?

Jeśli mamy do czynienia z niskim domkiem parterowym, do czyszczenia rynien wystarczy stabilna drabina. Można też w przypadku piętrowych budynków wykorzystać rusztowanie, ale wymaga ona rozłożenia, stabilnego podłoża i ciągłego przenoszenia z miejsca na miejsce.  Dlatego najwygodniej i najbezpieczniej czyści się rynny przy pomocy podnośnika koszowego, zwłaszcza wtedy, kiedy dom jest wysoki.

Dlaczego podnośnik jest pomocny przy czyszczeniu rynien?

Podnośniki koszowe są niezwykle uniwersalnymi maszynami budowlanymi, bardzo często wykorzystywanymi do przenoszenia materiałów, narzędzi i ludzi, by można było wykonać pracę na wysokości i w trudno dostępnym miejscu. Podnośniki koszowe, zwłaszcza teleskopowe i przegubowe są stabilne, mają wyjątkowo duży zasięg i mogą przemieszczać kosz z platformą roboczą z boku na bok, dzięki czemu łatwo można nimi dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Podnośniki mogą sięgać wysokich miejsc, na przykład dachów wielopiętrowych budynków, pokonywać przeszkody, są bardzo stabilne i tym samym bezpieczne. Aby skorzystać z podnośnika przy czyszczeniu rynien, można go wypożyczyć i wynająć doświadczoną osobę, która ma prawo pracować z wykorzystaniem tego typu urządzenia. Trzeba wiedzieć, że nie każdy może obsługiwać podnośnik koszowy, prawo wymaga bowiem, by mieć uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Nie tylko maszyna musi być sprawna, ale także pracownik z odpowiednim doświadczeniem i certyfikatem ukończenia kursu i zdania egzaminu UDT. Z podnośników przy czyszczeniu rynien często korzystają też firmy sprzątającej, które taki sprzęt kupują lub wynajmują, w momencie, kiedy otrzymają zlecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *