Czy podczas pracy można wyjść z kosza podnośnika?

Podnośniki to wyjątkowo pomocne urządzenia, gdy trzeba wykonać prace na znacznych wysokościach. Zawsze jednak trzeba pamiętać o bezpieczeństwie pracujących na podnośniku osób. Muszą być oni zabezpieczeni przed upadkiem, obowiązuje też zakaz wychodzenia z kosza podnośnika, gdy ten jest uniesiony. Bywają jednak sytuacje, kiedy dopuszcza się taką możliwość.

Kiedy można wyjść z kosza podnośnika?

Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracownik może wyjść z kosza podnośnika. Można to zrobić, gdy opuszczenie podnośnika jest niezbędne, by przeprowadzić akcję ratunkową, kiedy doszło do sytuacji awaryjnej i kiedy jest to jedyne bezpieczne rozwiązanie, by przeprowadzić niezbędne prace. Każda czynność musi być jednak dokładnie przemyślana, a praca poza koszem umotywowana. Warto zastanowić się, czy na pracę poza podnośnikiem pozwala miejsce ustawienia maszyny, stan techniczny i nachylenie powierzchni, na którą pracownik wychodzi z kosza oraz aktualne warunki pogodowe. Analizie podlegać musi także ryzyko pojawienia się utrudnień w komunikacji między pracownikiem pracującym na podnośniku a osobami operującymi na ziemi, a także to, jakie dokładnie czynności trzeba poza koszem wykonać.

Wyjście poza kosz — o czym trzeba pamiętać?

Kiedy kosz podnośnika jest na znacznej wysokości, wszystkie osoby pracujące na nim, zarówno na dole, jak i na górze, muszą skupić się na pełnej współpracy. Trzeba zaplanować sprawne poruszanie się

poza koszem, jego opuszczenie i ponowne wejście na podest. W koszu powinna znajdować się też druga osoba, która kontroluje prace i w razie niebezpieczeństwa może pomóc pracownikowi znajdującemu się poza podnośnikiem.

Kosz podnośnika powinien być jak najbardziej stabilny i koniecznie trzeba pamiętać, że po zmniejszeniu wagi obciążenia może on znaleźć się w trochę innej pozycji, co może utrudnić powrót do kosza wraz z narzędziami. To też wymusza bardzo uważne przytwierdzenie całego urządzenia do podłoża, by położeniu zwyżki nie zaszkodziły zmiany obciążenia albo ruchy kosza. Wychodząc z kosza nie wolno wspinać się po ochronnych barierach. Można to zrobić tylko przez odpowiednio dopasowane bramki wejściowe, które są jak najbliżej stabilnej konstrukcji. Cały czas podczas opuszczania podnośnika i wchodzenia na niego niezbędna jest komunikacja między pracownikami i zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących w obrębie urządzenia. Pracownik, który wychodzi z kosza zwyżki, musi mieć wszelkie środki ochrony, między innymi: linowe zaczepy, liny, amortyzatory, karabińczyki i kask.

Zagrożenia podczas opuszczania podnośnika

Wychodzenie poza kosz podestu ruchomego na znacznej wysokości nie jest pozbawione ryzyka. Pracownik narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne, bardzo groźny jest np. wiatr. Pojawia się niebezpieczeństwo odpadnięcia, dlatego cały proces trzeba przeprowadzić z zabezpieczeniem i uważnie. Pracownik, który wychodzi poza kosz, musi być niezwykle ostrożny, szczególnie jeśli przenosi narzędzia albo materiały budowlane, które mogą upaść na ziemię i zranić kogoś lub uszkodzić podnośnik. Zagrożeniem są nagłe ruchy podestu, czy to w wyniku podmuchu wiatru, czy błędu osoby sterującej albo nieostrożne przechodzenie z kosza na niestabilną konstrukcję. U niektórych osób może pojawić się także lęk na tyle duży, że mogą wpaść w panikę w sytuacji pojawienia się zagrożenia (np. nagłego ruchu kosza).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *