Bezpieczna praca na podnośniku przy wietrze i deszczu

Podnośniki są powszechnie wykorzystywane w pracach na wysokości, ponieważ nie tylko pozwalają na dotarcie do pięter budynków lub korony drzew, ale zwiększają bezpieczeństwo przeprowadzania prac. Niestety nie zawsze warunki pogodowe pozwalają na to, by pracować na zwyżce. Może się okazać, że deszczowa i wietrzna pogoda pokrzyżuje plany związane z wykonaniem zleceń firmom budowlanym, elektrycznym czy ogrodniczym, ale bezpieczeństwo pracowników i innych osób przebywających w pobliżu podnośnika zawsze musi być na pierwszym miejscu.

Zbyt silny wiatr

Silny wiatr niestety może uniemożliwić wykonanie prac na znacznej wysokości. Dopuszczalna prędkość wiatru do pracy z wykorzystaniem podnośnika wynosi 12,5 m/s (45 km/h), inaczej: 6 w skali Beauforta. W przypadku pogody z silnym wiatrem nie należy kierować się tylko własnym zdrowym rozsądkiem, ale także sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia. W niej znaleźć można informacje na temat dopuszczalnej prędkości wiatru. Jeśli wiatr wieje z dużą siłą, należy przerwać prace.

Co ważne, siła wiatru powinna być mierzona na wysokości wykonywanej pracy. W celu zmierzenia prędkości wiatru należy użyć anemometru. To profesjonalne urządzenie, którego pomiary są najbardziej wiarygodne. Nie można kierować się tylko i wyłącznie prognozą pogody. Na szczególną uwagę podczas decydowania o rozpoczęciu prac na podnośniku zasługują też gwałtowne podmuchy, które mogą pojawiać się np. między budynkami, mimo pozornie niewielkiego wiatru. W przypadku, kiedy podmuchy przekraczają normy przyjęte przez producenta zwyżki, także należy zakończyć prace na wysokości.

Praca podnośnikiem podczas deszczu

Na bezpieczeństwo pracy podnośnika może wpływać także deszcz, niezależnie od tego, czy pada krótko, czy od dłuższego czasu. Namakanie gruntu może spowodować niestabilność podnośnika: przesunięcie się, osunięcie kół albo podpór. To grozi przewróceniem podnośnika i bardzo poważnymi konsekwencjami, nie tylko dla operatora urządzenia, ale także osób, które znajdują się w pobliżu. Najbardziej bezpieczne w takich przypadkach są podnośniki, w których ciężar rozłożony jest na jak największą powierzchnię.

Zasady bezpieczeństwa — wiedza zdobyta razem z certyfikatem UDT

Każdy pracownik, który obsługuje zwyżkę, musi znać zasady bezpiecznego korzystania z urządzenia także podczas silnego wiatru oraz opadów atmosferycznych. Zanim zacznie pracę na podnośniku, musi uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin praktyczny i teoretyczny poprzedzony jest kursem. Kursy takie dostępne są dla kandydatów na operatora podnośnika i dla pracowników firm, które decydują się na przeszkolenie swojej kadry, by móc korzystać ze zwyżek różnego typu. Szkolenia UDT na operatora wózka widłowego czy podnośnika dostępne są w Onza-Podnośniki na terenie Opola. W trakcie kursu przyszły operator zwyżki dowie się, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy, nie tylko swoje, ale także innych osób przebywających w pobliżu zwyżki.  Zapozna się również z zasadami postępowania w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, które utrudniają lub uniemożliwiają pracę na wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *